Konkurs Polska Nalewka 2024
Konkurs Polska Nalewka 2024
Konkurs Polska Nalewka Roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu odbywa się nieprzerwanie od 2007 roku a w gronie jego laureatów są uznani dziś Mistrzowie Nalewek z całej Polski
Uczestnictwo w konkursie to nie tylko możliwość poddania swoich domowych trunków pod ocenę ekspertów ale także okazja do spotkań, wymiany doświadczeń porad i pomysłów z szerokim gronem twórców nalewek z całej Polski.
Tegoroczny konkursu Polska Nalewka Roku odbędzie się w sobotę 17 sierpnia 2024 w Poznaniu. Laureatów ogłosimy o godzinie 20.00 na scenie na poznańskim Placu Kolegiackim. Miejscem obrad jury, oraz tradycyjnego spotkania uczestników i sympatyków konkursu - posiedzenia Honorowej Kapituły Dobrego Smaku, będzie hotel Kolegiacki
Jak oceniane są nalewki w konkursie Polska Nalewka Roku?
Kapituła Dobrego Smaku (jury konkursu) składa się z laureatów poprzednich edycji konkursu – doświadczonych nalewkarzy, oraz ludzi mediów i przedstawicieli partnerów festiwalu. Przewodniczącym Kapituły, jest od roku 2023 doświadczony juror, dziennikarz kulinarny, autor książek, audycji radiowych i telewizyjnych i podcastów red. Paweł Loroch. Funkcję Przewodniczącego Seniora pełni mistrz nalewek i nestor polskiego nalewkarstwa – Zbigniew Sierszuła. Jedno z miejsc w jury zawsze przypada lauretowi poprzedniej edycji konkursu.
Każdy z członków jury ocenia każdą z nalewek w „ślepej” degustacji, znając jedynie jej numer (nalewki serwowane są w jednakowych kieliszkach na numerowanych polach a butelki niewidoczne dla jurorów), przyznając jej od 1 do 10 punktów. Choć klarowność, stopień dojrzałości, wybawienie czy aromat nalewki są brane pod uwagę, na poznańskim konkursie stanowią one składowa noty ogólnej – ogólnego wrażenia wyrażanego w dziesięciopunktowej skali.
Głosy poszczególnych jurorów ważą tyle samo. O nagrodach decyduje suma punktów, w przypadku wątpliwości lub remisów następuje powtórna degustacja i głosowanie.
W konkursie przyznawane są brązowe, srebrne i złote medale (maksymalnie trzy w każdej kategorii) oraz Grand Prix konkursu.
W tym roku dodatkowo przyznane będą wyróżnienia specjalne:
nagroda im. Hanny Szymanderskiej, wyróżniającą nalewkę „tradycyjną” nawiązującą do wielowiekowej tradycji klasycznego polskiego nalewkarstwa
oraz nagroda im. Piotra Bikonta, wyróżniającą nalewkę oryginalną, niesztampową, i wymykającą się kanonom.
Podobnie jak w roku ubiegłym przyznana zostanie też nagroda specjalna ufundowana przez Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego (www.instytutskrzynki.pl) dla najlepszej nalewki z terenu metropolii poznańskiej, której skład wchodzi wszystkie 17 gmin powiatu poznańskiego, miasto Poznań oraz Skoki, Oborniki Wlkp, Szamotuły i Śrem.
Zgłoszenia do konkursu już są przyjmowane. Nalewki zgłaszać można aż do soboty 17 sierpnia. Szczegóły w regulaminie - do pobrania na dole strony.
Wyniki konkursu Polska Nalewka 2023
Do konkursu Polska Nalewka Roku 2023 zgłoszono 86 nalewek. Po degustacji i ocenie zgłoszonych nalewek Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
GRAND PRIX konkursu i tytuł Polska Nalewka Roku 2023:
Marcin Marzec z Ostrowca Świętokrzyskiego za nalewkę z czeremchy (nr startowy 4)
ZŁOTE MEDALE
Marcin Marzec z Ostrowca Świętokrzyskiego za nalewkę z czeremchy (nr startowy 4)
Tomasz Czeszel z Leszna za nalewkę z tarniny (nr startowy 46)
Andrzej Kurek z Suchego Lasu za nalewkę z pigwowca z pędami sosny (nr startowy 69)
SREBRNE MEDALE
Tomasz Czeszel z Leszna za nalewkę z pigwowca (nr startowy 47)
Andrzej Kurek z Suchego Lasu za nalewkę z Mirabelek (nr startowy 70)
Robert Wierzchołowski z Ostrówka za nalewkę z jagody kamczackiej (nr startowy 25)
BRĄZOWE MEDALE
Dariusz Gubernat z Brzegu za nalewkę z czarnej porzeczki (nr startowy 61)
Wiktor Klaskała - Mroczek z Warszawy za nalewkę z czarnej porzeczki (nr startowy 83)
Marcin Marzec z Ostrowca Świętokrzyskiego za nalewkę z czarnej porzeczki (nr startowy 9)
Wyróżnienia:
Henryk Oczkowski z Wieprza za nalewkę z pigwowca (nr startowy 44)
Wiktor Kląskała - Mroczek z Warszawy za nalewkę z czarnej porzeczki (nr startowy 81)
Olga Żylińska z Ełku za nalewkę z mirabelek (nr startowy 86)
Pozaregulaminową nagrodę specjalną Instytutu Skrzynki za najlepszą nalewkę z Aglomeracji Poznańskiej otrzymał
Andrzej Kurek z Suchego Lasu za nalewkę z pigwowca z pędami sosny (nr startowy 69)
Pełne wyniki konkursu 2024: https://drive.google.com/file/d/1H5ulgp1J58ZHJdfFsO49Y5dITobzSWRQ/view?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3lUFehXjflGq4-K41VLeXKiu9QoIuof1qk0cTY0r5XjIbrhr9pyadRIuI_aem_KhWPDYcKavWZp3WTVGx5b
Informacje:
Szymon Wagner, szymon@ofds.pl, tel. 693 357 373